Služby poradny jsou poskytovány zdarma.
Klient může vystupovat anonymně.
Pracovníci jsou vázáni mlčenlivostí.
(S výjimkou trestních činů, na něž se ze zákona vztahuje oznamovací povinnost).
Klient nepotřebuje žádné doporučení.
Pracovníci respektují svobodné a dobrovolné rozhodnutí uživatele ke spolupráci s poradnou.
Služby poradny jsou poskytovány vždy s ohledem na individuální potřeby a podmínky uživatelů.
"Lidský duch je neuvěřitelně odolný a každý z nás má v sobě sílu růst a měnit se, pokud mu poskytneme příležitost."
Carl Rogers
Jak dlouho trvá konzultace? Standardní délka konzultace s jednotlivcem je 60 min. V inspaniduálních případech (např. při práci s párem) je délka konzultace 90 minut.
Jak dlouho musím do poradny docházet? Poradenské konzultace mohou být krátkodobé intervence (1–6 konzultací), které mohou pomoci více se zorientovat v problémové situaci.
Poradensko-terapeutické vedení (8 – 10 konzultací) může napomoci ovlivnit nějaký akutní stav nebo pomoci zastavit nějaký nepříznivý chronický vývoj. Cílem je zvládnutí životních problémů z vlastních zdrojů účinněji než doposud. V případě potřeby je možné se s poradcem/poradkyní domluvit na pokračování spolupráce.
Mohu v poradně vystupovat anonymně? Ano, je to možné, stačí se domluvit na příjmu či s poradcem/poradkyní, pod jakým označením chcete být v poradně evidován/a.
Co mohu dělat, když se nemohu dostavit na domluvenou schůzku? Můžete zavolat a sdělit tuto informaci pracovníkovi/pracovnici na příjmu (který/á s Vámi případně může dohodnout jiný vhodný termín. Také můžete zanechat vzkaz na záznamníku, poslat SMS zprávu, či poslat e-mail.
Co mohu dělat, když nejsem spokojený/á s konzultantem/konzultantkou? Můžete požádat o změnu konzultanta/konzultantky (např. nevyhovující styl práce, změna zakázky, časová nedostupnost aj.) V každém případě je dobré se s ním/ní pokusit o změně mluvit. Je možné, že se domluvíte na tom, co vám vadí a pokusíte se to spolu změnit, nebo vám doporučí někoho jiného.
Dále můžete kontaktovat pracovníka/pracovnici na příjmu, se kterým/ou se domluvíte na dalším postupu.
Co mám dělat, když už nechci vůbec přijít na konzultaci? Budeme rádi, když nás o tom budete informovat a případně nám sdělíte důvod svého rozhodnutí. Pokud již máte domluvenou konzultaci, je možné ji předem zrušit telefonicky, SMS zprávou či emailem. Na ukončení spolupráce se lze domluvit i na konzultaci s Vaším poradcem.
Co mám dělat, když chci po určité době znovu poradnu navštívit? V případě, že se v budoucnu rozhodnete opět využít naše služby, můžete nás kontaktovat a domluvit si termín konzultace. O vaší předešlé spolupráci s poradnou nás informujte.
Partner/ka se mnou nechce jít do poradny, mohu přijít i sám/sama? Určitě můžete přijít do poradny sám/sama, i když řešíte párovou nebo rodinnou problematiku. Přítomnost partnera bývá přínosná, ale není podmínkou spolupráce s poradnou.
Moje situace je velmi akutní a potřebuji to řešit, co nejdříve. Za jak dlouho dostanu termín? V krizovém případě se snažíme klientům vyjít vstříc a nabídnout co nebližší termín většinou v řádu dnů. Můžete využít nonstop službu Linky důvěry http://www.linka-duvery.cz/ a pokud máte pocit, že jste dokonce v ohrožení života, neváhejte kontaktovat rychlou záchrannou službu na čísle 155.
Co když mi není osmnáct let a chci využít služeb poradny? Pokud nás budeš kontaktovat, nemusíš se nám představit jménem, ani říkat žádné další osobní údaje: kolik Ti je let, kde bydlíš, nebo kam chodíš do školy, pokud si to nebudeš přát. Můžeš takto zůstat v anonymitě.
Služba je zdarma a využívají ji i děti. Od 16 let můžeš přijít na konzultaci dokonce i sám, jen pokud je Ti méně než 16 let, měl bys přijít v doprovodu zákonného zástupce.
Jsme tu pro Tebe. Není žádná ostuda říct si o pomoc. Ozvi se a po telefonu Ti můžeme podrobněji vysvětlit, jak to u nás probíhá. Sám se pak můžeš rozhodnout, zda se k nám objednáš nebo ne.